NonStopTranslator (Fjalor Gjermanisht & Anglisht <> Shqip):

NonStopTranslator ėshtė njė Program i realizuar pėr pėrkthime fjalėsh, frazeologjish dhe gjithashtu ju jep mundėsinė tė vendosni njė plan takimesh. Ky program funksionon nė gjuhėn Angleze dhe Gjermane ku pėrkthimi bėhet nė gjuhėn Shqipe (me afėrsisht 55 000 fjalė dhe me shembuj tė mjaftueshėm pėr ēdo gjuhė). Ky program ėshtė njė ndihmė ideale pėr njerėzit, tė cilėt duan tė mėsojnė gjuhėn e lartėpėrmendur. Nė qoftė se ju jeni duke lexuar njė tekst dhe takoni njė fjalė qė doni ta pėrktheni, atėherė veproni me kombinim tastash (tė sqaruara nė program) nga veprimi i tė cilave shfaqet njė dritare me pėrkthimin pėrkatės tė asaj fjale. NonStopTranslator e njeh automatikisht fjalėn qė ju keni kopjuar, pavarėsisht se nė ēfarė programi gjendeni dhe se ku e keni kopjuar fjalėn: mė tutje ►

Loja 5-katėshe:

Loja 5-Katėshe (pesekateshi) ėshtė njė lojė tradicionale shqiptare me letra e cila pėrbėhet prej 5 katėsh. 4 katet e para quhen Loja e Derrit dhe kati i 5- tė dhe i fundit quhet Loja e Shtatave. Kjo lojė luhet me katėr lojtar. Letrat perzihen dhe ju shperndahen lojtareve. Secili prej lojtaėrve merr 13 letra. Kjo Loje instalohet ne kompjuterin dhe luhet. 3 lojtare komandohen nga kompjuteri kurse juve do te luani vete. Qėllimi i lojės ėshtė tė marresh sa me shumė pikė, humbet ai qė ka mė pak pikė mė tutje ►

Informationet mė tė reja:

07.02.2010 Version i ri i lojės 5-katėshe:

  • Pėrmiresim nė dizanjė.
  • Hapja nė zgjidhjet 800 x 600 px dhe 1024 x 768 px.

12.07.2006 Version i ri fjalorit:

  • Text-to-Speech engine eshte futur dhe duhet te shkarkohet nga Websiti i Microsoftit. Formėdhenja e programit eshte pėrmirėsuar. Pragrami perkthen tani ne dy gjuhe. Gjuhet e futura Anglisht <-> Shqip dhe Shqip -> Gjermanisht. Ne perpunim e siper Frengjisht <-> Shqip dhe Italisht<-> shqip.
 
AGB | Datenschutzerklaerung | Impressum