Loja 5-kateshe

Kliko per nje format me te madh

Si funksionon kjo lojė ?

Pas hapjes sė programit dhe shpėrndarjes sė letrave, lojėn e hap ai qė ka 2 spathi, pastaj hedh letėr lojtari tjetėr qė vjen (nė drejtim tė lėvizjes sė akrepave tė orės). Pasi tė gjithė lojtarėt tė kenė hedhur nga njė letėr, dorėn e merr ai qė ka hudhur letrėn mė tė madhe tė asaj lloj letre qė ka dedhur lojtari i parė. Ai qė merr dorėn mund tė dal me ēdo lloj letre. Nė qoftė se lojtari qė ka radhėn nuk ka letėr tė te njejtit lloj atėherė ai mund tė shes njė letėr tė ēfardoshme, pėr shembull; shet njė letėr qė ka mė shumė pikė minuse ose njė letėr tė pa mbrojtur. Letėr e pa mbrojtur, quhet ajo lloj letre ku pas shpėrndarjes sė letrave vetėm njė letėr ėshtė dhėnė (nė letrat Kub, ose Maē ju ka takuar vetėm njė letėr p.sh. Qup, Der, As). N.q.se ju merrni dorėn, atėherė ju duhet tė dilni me njė leter. Letera duhet tė zgjidhet nė atė mėnyrė qė, n.q.se keni letra tė mėdhaja dhe doni te lini dorėn, atėherė hidhni njė letėr tė vogėl, por tė keni parasyshė qė po qe se ėshtė dora e katėrt nė atė llojė letre qė doni tė dilni dhe asnjė letėr nuk ėshtė shitur nė ketė lojė letre atėherė ju mund tė merrni shumė minuse dhe dora do t’ju ngel pėrsėri juve, pasi njė lloj letre ka 13 letra (3 duar x 4 letra = 12, plus letra qė ju doni te dilni bejnė 13, d.th nuk ka letra tė tjera nė lojė dhe cdo lojtar tjeter mundohet te shes letren e pa mbrojtur ose minuset ). Kur tė gjitha letrat janė mbaruar, pra dora e 13 ka dalė, programi shfaq njė dritare me rezultatet e pikėve pėr cdo lojtar. Kati i dytė fillon, pasi tė keni klikur nė butonin OK tė dritarjes sė shfaqur. Kat i II, III dhe i IV luhen te njejtė si kati I.

Pikėt nė lojėn e minuseve (popullorēe Loja e Derrit):

Njė dorė spathi me Qupėn spathi ka -2 pikė (dora + 2 pikė dhe Qupa -4 pikė). Njė dorė Maē me Derrin Maē ka –14 pikė (dora +2 pikė dhe derri -16 pikė), n.q.se nė ketė dorė gjendet edhe Qupa Maē atėherė dara ka -18 pikė (dora +2 pikė, derri -16 pikė dhe Qupa Mac – 4 pikė). Njė dorė Kub me Qupėn Kub ka -12 pikė (- 6 pikė dora plus -6 pikė Qupa). Njė dorė Kub (pa Qupen Kub) por me Derrin Maē ka – 22 pikė (-6 pikė dora plus -16 pikė Derri Maē). Megjithatė njė loje e Derrit ka gjithsej -32 pikė, tė cilat janė tė shpėrndara sipas marrjes sė duarve nga lojtarėt. Kjo shumė (rezultatet) tregohen pasi tė kenė dalur 13 duar, nė njė dritare tė vecantė. Nė kėtė dritare gjenden nė formė tabele rezultatet e katėve (vetėm tė kateve tė mbaruara) si dhe shuma e deri tanishme dhe fituesi. Pas hapjes sė kėsaj dritareje dhe tregimit tė pikėve, katin pasardhės e hap ai qė ka pikė mė shumė (mendo qe, -2 pikė janė mė i shumė se -4 pikė). Gjatė luajtjes sė lojrave tė Derrit, si dhe lojės sė Shtatave, kursori i Maus-it do ta ndryshoj formėn e sajė nga shigjetė (vendosje standarte) nė njė formė dore me ose pa shenjėn e shumzimit (x).

Shpjegimi i tyre ėshtė si mė poshtė:
 • Nėse kursori ka formėn e dorės pa shenjėn e shumzimit do thė thotė se letra poshtė kursorit mund tė hidhet ne lojė./li>
 • Nėse kursori ka formėn e dorės me shenjėn e shumzimit do the thotė se letra poshtė kursorit nuk nund tė hidhet.
 • Nėse kursori gjendet mbi letrat, letrat qė mund tė hidhen dallohen nga letrat e tjera pasi ato letra ngrihen mė lart se letrat e tjera (gjatė lėvizjes sė mousit).
 • Lojėn e shtatave e hap ai lojtarė qė ka shtatėn spathi.
 • Lojtari qe nuk ka letėr merr letėr nga lojtari paraardhės, vetėm n.q.se ai ėshtė akoma nė lojė, pėrndryshe letėra merret nga lojtari para-paraardhės.
 • Pėr tė marr njė letėr klikoni nė shenja me emrim PAS, qe do tė shfaqet nė ekran. Lojtari (para-)paraardhės jep njė letėr tek ju.
 • Nėse ėshtė dora e parė dhe ju ose njė lojtar tjetėr nuk ka letėr, njė messazh do the shfaqet (dora e parė nuk merrt leter).
 • Nėse lojtari pas juve (d.th. Lojtari 1, nuk ka letėr ai duhet tė marrė prej juve.>
 • Nėse kursori i mousit do tė afrohet mbi letrat, atėherė letrat qė do tė ngrihen lart janė letrat e pa vedosura, nga tė cilat mund tė zgjidhet njė per lojtarin pasardhės.
 • Pas mbarimit tė njė loje tė plotė (d.th. 4 lojrat e Derrit dhe loja e shtatave) atėherė pėr tė filluar njė lojė tė re ju duhet tė klikoni nė butonin “Lojė e Re”.
 • Po tė klikoni nė butonin “Mbylle” mblyllt komplet loja.
 • Klikimi me mausin e brenda fushės sė lojės djathtė aktivizon/deaktivizon tingujt e hedhje se kartave. Nė vendosjen standarte tingujt janė tė aktivizuar, kjo ndodh edhe kur lojtari hap njė lojė tė re.
 
AGB | Datenschutzerklaerung | Impressum